I share comforting vegan recipes with a healthy twist – nourishing, approachable and designed for real life.
I’m so pleased you’re here!
The Best Vegan Chocolate Easter Eggs in 2022
Ad: As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases, and I also earn commission from other affiliate links, at no additional cost to you. Learn more.
Which is the best vegan Easter egg available in 2022? I’m about to tell you!
I’ve tried and tested the fantastic range of dairy free and vegan Easter eggs on offer in the UK this year and in this blog you’ll find a review and rating of them all, along with my top 3!
Along with my score (as a long-term vegan and dairy free chocolate lover) you’ll also find a score from my non-vegan husband to give you a solid idea of which of the Easter eggs are most likely to appeal to the masses.
So if you want to know which Easter egg to buy a dairy free friend, family member, loved one or yourself, you’ve come to the right place! We’ve tested the whopping range of Easter eggs available from the biggest brands, shops and supermarkets in the UK this year.
For an in depth video review and to see the Easter eggs tested, check out the review on YouTube by clicking ‘play’ on the video below. Alternatively, scroll below to find the written reviews.
The Written Review:
Nomo: Fruit & Crunch Choc Egg & Bar (207g)
A ‘milk’ chocolate egg and bar with raisins and crisped rice pieces.
Price: £6 (£2.90 per 100g)
Available from: Nomo website, Amazon, Asda, Waitrose, The Vegan Kind Supermarket.
Gluten and dairy free?* The Nomo website says “our delicious Easter Eggs… are suitable for dairy, egg, gluten, peanut and tree nut allergy sufferers” (Mar 22).
The best bits:
Creamy, dreamy milk chocolate with no hint of bitterness
The chocolate on the egg included raisins and crisped rice to replicate the Nomo Fruit & Crunch chocolate bar, it wasn’t just a plain milk chocolate
A pleasant crunch from the crisped rice
The fruit and crunch chocolate bar that is included is full sized and is a good, chunky chocolate
A decent sized egg and chocolate bar – perfect for a generous gift
Fairly priced for a vegan Easter egg (the cheapest per 100g out of the eggs reviewed)
Marketed as being suitable for allergy sufferers (Mar 22)
Recyclable cardboard and foil packaging (except the bar wrapper)
What could be better?
Possibly difficult to incorporate into the egg but I would have preferred more of the juicy raisins
Slightly too sweet
Overall the egg is lacking a little bit of flavour – the raisins and crisped rice pieces add texture but not flavour
Other things that may have increased the score – A cheaper price that is more in line with the non-vegan Easter eggs on the market and a chocolate that more closely replicates the flavours of a non-vegan chocolate
Vegan rating: 6.5/10
Non-vegan rating: 3.5/10
Overall rating: 10/20
In summary: A solid option, particularly for a long term vegan or someone who is used to vegan/dairy free chocolate. Nomo is a good quality dairy free chocolate and is well liked in the vegan community.
Nomo: Caramel Sea Salt Choc Egg & Bar (148g)
A caramel and sea salt flavoured ‘milk’ chocolate egg and bar.
Price: £6 (£4.05 per 100g)
Available from: Nomo website, Amazon, Asda, Holland & Barrett, The Vegan Kind Supermarket.
Gluten and dairy free?* The Nomo website says “our delicious Easter Eggs… are suitable for dairy, egg, gluten, peanut and tree nut allergy sufferers” (Mar 22).
The best bits:
Creamy, dreamy milk chocolate with no hint of bitterness
Pleasant caramel flavour to the chocolate of the egg with the perfect hit of saltiness. The chocolate is not too sweet.
A solid choice for salted caramel lovers
The salted caramel chocolate bar that is included is full sized and is nice, chunky chocolate
A decent sized egg and chocolate bar – perfect for a generous gift
Fairly priced for a vegan Easter egg
Marketed as being suitable for allergy sufferers (Mar 22)
Recyclable cardboard and foil packaging (except the bar wrapper).
What could be better?
Nothing that I can put my finger on, this is a great option for those who love salted caramel and it was enjoyed by both the vegan and non-vegan taste testers!
Other things that may have increased the score – A cheaper price that is more in line with the non-vegan Easter eggs on the market and a chocolate that more closely replicates the flavours of a non-vegan chocolate
Vegan rating: 7/10
Non-vegan rating: 6/10
Overall rating: 13/20
In summary: An excellent choice, particularly for those who enjoy salted caramel treats and like creamy milk chocolate. Nomo is a good quality dairy free chocolate and is well liked in the vegan community.
Nomo: Caramel Egg & Bar (148g)
A caramel flavoured ‘milk’ chocolate egg with a gooey caramel-centred ‘milk’ chocolate bar.
Price: £6 (£4.05 per 100g)
Available from: Nomo website, Asda, Sainsbury’s, Tesco, Waitrose, Holland & Barrett, The Vegan Kind Supermarket.
Gluten and dairy free?* The Nomo website says “our delicious Easter Eggs… are suitable for dairy, egg, gluten, peanut and tree nut allergy sufferers” (Mar 22).
The best bits:
Creamy, dreamy milk chocolate with no hint of bitterness
Pleasant caramel flavour to the chocolate of the egg and not too sweet
The full-sized gooey, caramel filled chocolate bar that comes with the egg is the stuff of dreams – it tastes like a vegan version of a Dairy Milk Caramel and is a must try!
A decent sized egg and chocolate bar – perfect for a generous gift
Fairly priced for a vegan Easter egg
Marketed as being suitable for allergy sufferers (Mar 22)
Recyclable cardboard and foil packaging (except the bar wrapper)
What could be better?
Vegan perspective – Nothing really, this was dreamy and in my opinion the Nomo caramel filled bars are one of the best vegan chocolates on the market. This would be a great option to give or receive as a gift.
Other things that may have increased the score – A cheaper price that is more in line with the non-vegan Easter eggs on the market and a chocolate that more closely replicates the flavours of a non-vegan chocolate
Vegan rating: 8/10
Non-vegan rating: 5/10
Overall rating: 13/20
In summary: An excellent choice, especially for someone who likes a sweet, milk chocolate. Would particularly appeal to someone who is used to eating dairy free chocolate. Nomo is a good quality dairy free chocolate and is well liked in the vegan community.
The blackcurrant flavour came through well and had a nice tang to it. The aroma of blackcurrant was obvious as soon as the egg was unwrapped.
The crisped rice in the egg gave the chocolate a pleasant crunch
A decent sized egg
Fairly priced for a vegan Easter egg
Recyclable packaging without plastic
What could be better?
This egg did not come with an ‘extra’ like many of the other eggs, such as a chocolate bar or bag of buttons
The chocolate could have been thicker, it was quite a thin chocolate egg
Other things that may have increased the score – A cheaper price that is more in line with the non-vegan Easter eggs on the market, a chocolate that more closely replicates the flavours of a non-vegan chocolate and/or something to make it stand out (design, flavour, added extras)
Vegan rating: 7.5/10
Non-vegan rating: 4/10
Overall rating: 11.5/20
In summary: As a fruity chocolate lover I’d definitely buy this again – the chocolate was nice and creamy and the blackcurrant flavour was enjoyable. If you/your gift recipient is not a fan of fruity chocolate (like the non-vegan taste tester here) this likely won’t be the one for you though.
The crisped rice in the egg gave the chocolate a pleasant crunch
The popping candy added a fun element
The orange flavour was mild but enjoyable
A good choice for children given the popping candy, creaminess of the chocolate and the orange flavour
A decent sized egg
Fairly priced for a vegan Easter egg
Recyclable packaging without plastic
What could be better?
The orange flavour was mild, which some people may prefer, but I personally would have liked it a bit more obvious
This egg did not come with an ‘extra’ like many of the other eggs, such as a chocolate bar or bag of buttons
Other things that may have increased the score – A cheaper price that is more in line with the non-vegan Easter eggs on the market, a chocolate that more closely replicates the flavours of a non-vegan chocolate and/or something to make it stand out (design, flavour, added extras) would have increased the score.
Vegan rating: 6.5/10
Non-vegan rating: 6/10
Overall rating: 12.5/20
In summary: As a fruity chocolate lover I’d buy this again, especially as a gift for a child – the chocolate was nice and creamy and the orange flavour along with the popping candy was enjoyable.
Moo Free: Bunnycomb Easter Egg & Buttons (95g)
A honeycomb ‘milk’ chocolate egg and a bag of choccy buttons.
Price: £3.50 (£3.68 per 100g)
Available from: Moo Free website, Amazon, Tesco, Waitrose, The Vegan Kind Supermarket
Gluten and dairy free?* The Moo Free website says “Each of these Easter Eggs is made in our dedicated free-from UK factories, so you can be sure that each egg is completely dairy free, gluten free, soya free and suitable for vegetarians and vegans” (Mar 22).
The best bits:
Reasonably priced for a vegan Easter egg – £3.50 for an egg and packet of buttons, although the egg was small.
The packaging is colourful and fun for children
Evenly cast chocolate that is a decent thickness
Made in a ‘free from’ factory (Mar 22)
What could be better?
Very sweet with one of the highest sugar content out of the eggs reviewed – 43g per 100g (the others averaged between 30-36g per 100g)
The chocolate lacked the rich creaminess and cocoa flavour that some of the other eggs had
The egg was one of the smallest in this review
It came packaged in plastic
Vegan rating: 4/10
Non-vegan rating: 3/10
Overall rating: 7/20
In summary: Whilst I’ve enjoyed many a Moo Free Bunnycomb bar in my days as a vegan, when directly compared to the other Easter eggs on the market, sadly this wasn’t enjoyable as it was too sweet and lacked depth of flavour and richness in the chocolate. I probably wouldn’t buy this Easter egg again.
Moo Free – Choccy Eggsplosion Easter Egg (80g)
A ‘milk’ chocolate egg with a white chocolate splatter pattern front filled with white chocolate drops and vegan marshmallows.
Price: £3.50 (£4.38 per 100g)
Available from: Moo Free website, Amazon, Waitrose, The Vegan Kind Supermarket
Gluten and dairy free?* The Moo Free website says “Each of these Easter Eggs is made in our dedicated free-from UK factories, so you can be sure that each egg is completely dairy free, gluten free, soya free and suitable for vegetarians and vegans” (Mar 22).
The best bits:
Reasonably priced for a vegan Easter egg at £3.50, although the egg was small
The design of the egg is attractive with a milk chocolate shell decorated with a white chocolate ‘splash’ on the front that is filled with mini white chocolate buttons and vegan marshmallows
The white chocolate element on the front tasted creamy and was enjoyable to eat. The milk chocolate wasn’t too sweet.
The packaging is colourful and fun for children
Evenly cast chocolate that is a decent thickness
Made in a ‘free from’ factory (Mar 22)
What could be better?
The milk chocolate lacked the rich creaminess and cocoa flavour that some of the other eggs had
This egg had the highest sugar content out of all of the eggs reviewed – 44g per 100g (the others averaged between 30-36g per 100g)
The egg was one of the smallest out of those reviewed
It came packaged in plastic
Vegan rating: 6/10
Non-vegan rating: 2/10
Overall rating: 8/20
In summary: As a lover of white chocolate I didn’t mind this, however the milk chocolate element that makes up the majority of the egg doesn’t have a lot of flavour or richness. This egg was rated with the lowest score by the non-vegan taste tester. I probably wouldn’t buy this again because there are better options out there, especially when you take the sugar content into consideration.
Plamil: So Free Salted Caramel Easter Egg (110g)
A salted caramel flavour ‘milk’ chocolate egg and bunny shaped bar.
Price: £4 (£3.64 per 100g)
Available from: Plamil website, Amazon, Holland & Barrett, Ethical Superstore
Gluten and dairy free?* The Plamil website says ‘Suitable for vegans. Deliberately produced without milk. Dairy free. Gluten free – suitable for coeliacs’ (Mar 22).
The best bits:
A good pattern on the egg – a mottled design that looks a bit like a dinosaur egg
Fairly priced for a vegan Easter egg
Recyclable cardboard and foil packaging
Simple ingredients that appear to be all natural
What could be better?
The milk chocolate was very milky and lacked the rich creaminess and cocoa flavour that some of the other eggs had
High sugar content (43g per 100g)
This egg had an unpleasant bitter aftertaste – not bitter in a dark chocolate/cocoa sense but what seemed to be an artificial bitterness (although the ingredients appeared to be simple and natural).
Vegan rating: 3.5/10
Non-vegan rating: 5/10
Overall rating: 8.5/20
In summary: I wouldn’t buy this one again due to the off-putting aftertaste and the lack of richness in the chocolate.
Plamil: So Free White Easter Egg (110g)
A vegan white chocolate Easter egg and bunny shaped bar.
Price: £4 (£3.64 per 100g)
Available from: Plamil website, Amazon, Holland & Barrett, Ethical Superstore
Gluten and dairy free?* The packet says “May contain traces of soya. No dairy. No Lactose. Gluten Free – suitable for coeliacs” (Mar 22).
The best bits:
A good pattern on the egg – a mottled design that looks a bit like a dinosaur egg
Fairly priced for a vegan Easter egg
Recyclable cardboard and foil packaging
A short and simple ingredients list
The lowest sugar content out of the eggs reviewed – 26g per 100g
Well suited to kids – a very creamy, mild flavour in a small egg with a cute bunny shaped bar
Decently thick chocolate
What could be better?
Lacked flavour and sweetness so didn’t appeal as much to me as an adult. In my opinion it wasn’t as good as the other brands of vegan white chocolate on the market.
The market is lacking a vegan white chocolate that replicates the creamy richness of non-vegan white chocolate, such as Nestle Milky Bar. The score of this egg would have been higher if it had managed to replicate some of that creamy richness, particularly from the non-vegan taste test.
Vegan rating: 6/10
Non-vegan rating: 3/10
Overall rating: 9/20
In summary: I personally wouldn’t choose this as an adult because it did lack a bit of flavour and sweetness. I’d say it’s better suited to children, as long as they don’t have a super sweet-tooth!
Hotel Chocolat: Unbelievably Vegan* Chocolate Easter Egg (200g)
45% nutmilk vegan chocolate made with granola in a geometric shape.
Gluten and dairy free?* The Hotel Chocolat website says “We believe this chocolate is suitable for vegans, however as it is made in the same environment as our milk chocolate we cannot guarantee it is free from milk” (Mar 22).
The best bits:
Creamy, dreamy milk chocolate made with nutmilk
The hazelnut flavour of the chocolate was enjoyable
The chocolate egg shell was filled with granola which added some welcome texture, although it wasn’t super crunchy
Beautifully designed egg with a geometric pattern
Nice thick chocolate that is evenly cast
Large and heavy egg
Lots of ingredients but in a good way – the majority are natural ingredients including nuts, seeds and dried fruit.
The chocolate tasted high quality and had a beautiful texture that melted on the tongue. The flavour resembled Guylian Belgian Chocolate Shells in our opinion!
You wouldn’t know this was vegan chocolate
What could be better?
It was the most expensive out of the eggs reviewed at £15 and for the price it would have been good to have seen an added extra such as some individual chocolates. The egg is only slightly more expensive than the non-vegan equivalents at Hotel Chocolat however (£15 for 200g vs £15 for 220g).
If you don’t like hazelnuts you may not like the flavour of this chocolate as the hazelnut does come through quite clearly
Not suitable for milk or nut allergy sufferers
As a personal preference I would have liked a little bit of fruitiness to come through in the granola, it added texture but not a great deal of flavour. A tangy dried cranberry or two would have been wonderful!
There was plastic contained in the packaging
Vegan rating: 7/10
Non-vegan rating: 8/10
Overall rating: 15/20
In summary: I’d definitely buy this again as a special treat for a loved one or myself, it was really lovely! It was also the favourite of the non-vegan taste tester who confirmed he would not have known it was vegan (he was disappointed that I ate the rest of it and didn’t save him any!). A great one for new vegans.
Hotel Chocolat: Vegan* Chocolate Rabbert Hollow with Tiddly Pot (93g)
45% nutmilk vegan chocolate in a bunny shape with a pot of vegan buttons.
Gluten and dairy free?* The Hotel Chocolat website says “We believe this chocolate is suitable for vegans, however as it is made in the same environment as our milk chocolate we cannot guarantee it is free from milk” (Mar 22).
The best bits:
Creamy, dreamy milk chocolate made with nutmilk
The hazelnut flavour of the chocolate was enjoyable
Very cute design that would be perfect for children – a small chocolate rabbit with a pot of mini chocolate buttons
The chocolate tasted high quality and had a beautiful texture that melted on the tongue. The flavour resembled Guylian Belgian Chocolate Shells in our opinion!
You wouldn’t know this was vegan chocolate
What could be better?
It was the 2nd most expensive per 100g – £6.50 or £6.99 per 100g compared to the others which averaged around £4 per 100g.
If you don’t like hazelnuts you may not like the flavour of this chocolate as the hazelnut does come through quite clearly.
Not suitable for milk or nut allergy sufferers
There was plastic contained in the packaging
Vegan rating: 6.5/10
Non-vegan rating: 7/10
Overall rating: 13.5/20
In summary: The chocolate flavour and design are excellent – such a treat for a little one. I’d definitely buy this again for a child although it is rather expensive for the size.
Divine: Luxury Dark Chocolate Egg with Dark Chocolate Mini Eggs (260g)
A Fairtrade Certified Easter egg made from with simple, natural ingredients and 70% dark chocolate. Comes with 100g of individually wrapped dark chocolate mini eggs.
Price: £10 (£3.85 per 100g)
Available from: Divine website, Amazon, Ethical Superstore
Gluten and dairy free?* The Divine website says “May contain gluten, egg, nuts, soya, milk” (Mar 22).
The Easter egg is large and comes with 100g of individually wrapped dark chocolate mini eggs – perfect for a generous gift
This is a Fairtrade product
Simple, natural ingredients
Recyclable cardboard and foil packaging
What could be better?
Relatively expensive as a whole at £10 however the price per 100g is one of the cheapest out of those reviewed and they do sell a smaller version without the mini eggs.
May not be suitable for milk allergy sufferers
Vegan rating: 6.5/10
Non-vegan rating: 6/10
Overall rating: 12.5/20
In summary: I personally prefer a milk chocolate but for dark chocolate lovers this would be an excellent choice – it’s high quality, fairtrade and has a lovely rich flavour.
Divine: Dark Chocolate Raspberry Easter Egg (90g)
A Fairtrade Certified easter egg with natural ingredients and freeze dried raspberry pieces. Made with 70% dark chocolate.
Price: £5 (£5.55 per 100g)
Available from: Divine website, Amazon, Tesco, Waitrose, Ethical Superstore
Gluten and dairy free?* The Divine website says “May contain: Cereals containing gluten, milk, nuts, eggs, soya” (Mar 22).
The best bits:
Good quality 70% dark chocolate that is rich but not too bitter
Lovely raspberry tang in the chocolate from the freeze-dried raspberries
The chocolate isn’t sickly or overly sweet and the raspberry tang gives a fresh flavour
This is a Fairtrade product
Simple, natural ingredients
Recyclable cardboard and foil packaging
What could be better?
Relatively expensive for the size at £5 for 90g, especially compared to the non-vegan eggs on the market, although you do expect it to be slightly more expensive due to it being Fairtrade.
It would have been good if it came with an ‘extra’ such as a chocolate bar or buttons
May not be suitable for milk allergy sufferers
Vegan rating: 7/10
Non-vegan rating: 6/10
Overall rating: 13/20
In summary: I personally prefer a milk chocolate but for dark chocolate lovers this would be an excellent choice – it’s high quality, fairtrade and has a lovely fruity flavour.
Gluten and dairy free?* The packet says “Vegan friendly recipe. Free from Milk, Gluten. Produced in a factory that handles peanuts and tree nuts as ingredients” (Mar 22).
The best bits:
Nice thick chocolate
Fairly priced for a vegan Easter egg
Recyclable packaging without plastic
What could be better?
A little too sweet
Lacked flavour and richness – the non-vegan review was that it “didn’t taste of anything”!
It would have been nice to have included an added ‘extra’ such as some buttons
Other things that may have increased the score – A cheaper price that is more in line with the non-vegan Easter eggs on the market and a chocolate that more closely replicates the flavours of a non-vegan chocolate.
Vegan rating: 6/10
Non-vegan rating: 2/10
Overall rating: 8/20
In summary: I wouldn’t buy this one again, it didn’t have anything special about it and lacked flavour.
‘Milk’ chocolate egg with crunchy orange flavoured caramel flakes plus a packet of chocolate orange buttons.
Price: £6 (£3.49 per 100g)
Available from:Amazon, Sainsbury’s, Tesco, Holland and Barrett, The Vegan Kind Supermarket, Ethical Superstore
Gluten and dairy free?* The packet says “Vegan friendly recipe. Free from Milk, Gluten. Produced in a factory that handles peanuts and tree nuts as ingredients” (Mar 22).
The best bits:
Solid orange flavour with some really delicious ‘zingy’ bits! It reminds me of Quality Street Zingy Orange Matchmakers or Terry’s Chocolate Orange.
Thick chocolate (although it was unevenly cast so it wasn’t thick all the way around)
A decent sized egg and packet of buttons – perfect for a generous gift
Fairly priced for a vegan Easter egg
Recyclable cardboard and foil packaging (except possibly the button packet).
What could be better?
Vegan perspective – Not a lot to be improved really! As a person who enjoys fruity flavoured chocolate and tangy things, this was a real treat for me.
Things that may have increased the score – A cheaper price that is more in line with the non-vegan Easter eggs on the market and a chocolate that more closely replicates the flavours of a non-vegan chocolate.
Vegan rating: 7.5/10
Non-vegan rating: 5/10
Overall rating: 12.5/20
In summary: I’d definitely buy this again for myself or a loved one who likes fruity chocolate. The non-vegan taste tester doesn’t particularly like fruity chocolate, hence the score being a little lower!
The Winners:
The Overall Top 3
Using the combined vegan and non-vegan scoring the top 3 were as follows:
So there you have it! There are some fantastic options out there this year and I hope this blog has given you the insight you need to decide which vegan Easter egg to buy this year.
I’d love to hear your recommendations and reviews too! Tag me in your Easter egg review posts on social media @aveganvisit.
Prices noted are those paid in February 2022.
This is an honest review and not a sponsored post. All opinions are a result of us personally taste testing each Easter egg, which we purchased ourselves. If there are any other vegan Easter eggs that you’d like us to taste test for you, just send us an email or DM on social media (we don’t need much persuading!).
*Allergen information has been taken from either the product packaging or the retailer’s/manufacturer’s website in March 2022. This can of course change at any time so please check the packaging for the most up to date information before consuming.
This post may contain affiliate links, which means that I may make a small commission off of items you purchase via one of these links, at no additional cost to you. Please read the policy page for more information.
Tara
Hi, I’m Tara. I share comforting vegan recipes with a healthy twist – nourishing, approachable and designed for real life. I’m so pleased you’re here!
About
Hi, I’m Tara.
I share comforting vegan recipes with a healthy twist – nourishing, approachable and designed for real life.
If you’re torn between the Nutribullet vs Ninja vs Vitamix, here’s a clear comparison of their real world performance, functionality and value - so you can pick the blender that’s right for you.
Trying to choose between the Vitamix E310 and 5200? This side-by-side comparison breaks down the key differences, real-world performance, and which one is actually worth buying.